Ubezpieczenie kredytu

Ubezpieczenie ochrony płatności (UOP), znany również jako ubezpieczenia kredytu, ubezpieczenia ochrony kredytowej lub ubezpieczenia spłaty kredytu, to produkt ubezpieczeniowy, który umożliwia konsumentom zapewnić spłatę kredytu, kiedy pojawią się różne okoliczności, które nie pozwalają na spłatę kredytu. Takie okoliczności jak choroba, lub utrata pracy. Nie należy go mylić z ubezpieczeniem ochrony dochodu, które nie jest specyficzne dla długu, ale obejmuje wszelkie dochody. UOP był szeroko sprzedawany przez banki i innych dostawców kredytów jako dodatek do produktu kredytowego lub debetowego.

            UOP zwykle obejmuje płatności na czas określony (zwykle 12 miesięcy).

W przypadku pożyczek lub hipotek może to być cała miesięczna rata, w przypadku kart kredytowych jest to zwykle minimalna miesięczna rata. Po tym momencie pożyczkobiorca musi znaleźć inne sposoby spłaty długu, chociaż niektóre polisy spłacają dług w całości, jeśli nie można wrócić do pracy lub zdiagnozowano poważną chorobę. Okres objęty ubezpieczeniem jest zazwyczaj wystarczająco długi, aby większość osób mogła ponownie rozpocząć pracę i zarobić wystarczająco wiele, aby obsłużyć swoje długi. UOP różni się od innych rodzajów ubezpieczeń, takich jak ubezpieczenie domu, ponieważ ustalenie, czy jest to odpowiednie dla danej osoby, może być dość trudne. Należy rozważyć dokładną ocenę tego, co by się stało, gdyby dana osoba stała się bezrobotna, ponieważ płatności zamiast wypowiedzenia (na przykład) mogą spowodować, że roszczenie nie będzie kwalifikowało się, mimo że osoba ubezpieczona jest rzeczywiście bezrobotna. W takim przypadku podejście stosowane przez ubezpieczycieli UOP jest zgodne z podejściem przyjętym przez Agencję Świadczeń w odniesieniu do zasiłków dla bezrobotnych.

            Konsumenci nie czytają większości zasad UOP.

W niektórych przypadkach konsumenci twierdzą, że nie zdają sobie sprawy, że mają nawet ubezpieczenie. W sprzedaży związanej z pożyczkami produkty były często promowane przez działy telesprzedaży oparte na prowizjach. Wykorzystano strach przed utratą pożyczki, ponieważ produkt skutecznie cytowano jako element gwarantowania. Jakakolwiek dbałość o przydatność byłaby prawdopodobnie minimalna, gdyby w ogóle istniała. We wszystkich rodzajach ubezpieczeń niektóre roszczenia są akceptowane, a niektóre odrzucane. W szczególności w przypadku UOP liczba odrzuconych wniosków jest wysoka w porównaniu z innymi rodzajami ubezpieczeń. W rzadkich przypadkach, gdy klient nie jest monitowany ani popychany w kierunku polisy, ale szuka jej, może mieć niewielkie możliwości skorzystania z usługi, jeśli polisa nie przynosi korzyści.

Ponieważ UOP ma na celu spłatę pożyczek i kart kredytowych, większość firm udzielających pożyczek i kart kredytowych sprzedaje produkt w tym samym czasie, w którym sprzedaje produkt kredytowy. Do maja 2008 r. W Wielkiej Brytanii istniało 20 milionów polis UOP, a następnie kupowano kolejne 7 milionów polis rocznie. Ankiety pokazują, że 40% ubezpieczających twierdzi, że nie wie, że ma polisę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *