MRI Warszawa

Zalety, wskazania i wyłączenia przy rezonansie magnetycznym

Rezonans jest badaniem obrazowym coraz to stosowanym w diagnostyce. Pozwala na analizę całego ciała bądź jego ustalonej części w odniesieniu do stanu zapalnego, uszkodzenia czy procesów nowotworowych. Badany podczas badania leży nieruchomo w wąskim tunelu automatu. Kiedy wypada zrobić badanie, w jaki sposób się do niego przygotować?
W ramach diagnostyki obrazowej przeprowadza się zwykle USG i RTG, uzupełniająco również MRI. Wszystkie te badania mają od groma zalet ale i ograniczeń. Stąd tak ważne jest uzupełnianie się ich wzajemnie, zwiększając szanse na prawidłową rozpoznanie a dalej skuteczne terapie.
Potężnym pozytywem badania rezonansem może być uzyskanie precyzyjnych widoków z racji głównie podania kontrastów i oglądania organizmu pod wieloma wymiarami. Najnowszej generacji urządzenia pozwalają oglądać całe ciało, ale też jego poszczególne części. Obrazowaniu podlegają tkanki miękkie, mięśnie, stawy, kości i układ nerwowy. Tak wielonarządowa diagnostyka sprawdza się w wykrywaniu procesów rakowych, przerzutów ale także analizie dużych urazów, identyfikowaniu i lokalizowaniu bólu różnego pochodzenia.
Mimo wielu przymiotów i nieinwazyjnego charakteru badania rezonansem magnetycznym ta metoda ma także wady. Główną jest to, że MRI jest badaniem statycznym, chory musi leżeć w jego trakcie spokojnie co problematyzuje wykonanie badania dynamicznego jakże ważnego przy schorzeniach choćby narządów ruchu. Niestety na wykonanie MRI w Polsce nadal oczekuje się zbyt długo. Szybciej dostępne są zdjęcia rentgenowskie bądź USG. Jest ewentualność wykonania MRI prywatnie, koszt jednak to często kilkaset złotych za konkretny obszar ciała.
Rezonans magnetyczny warszawa nie oddziaływuje negatywnie na organizm, aczkolwiek wyłączeni z tej metody są pacjenci z rozrusznikami serca, sztucznymi zastawkami czy neurostymulatorami. Do kontrastu podawanego w razie potrzeby w trakcie badania przeciwwskazaniem są wszelkie uczulenia.

Zalecenia do rezonansu

Po przeprowadzeniu tańszych badań obrazowych i laboratoryjnych lekarz, dla pokrycia co do wstępnej diagnozy, kieruje chorego na MRI. Może to być rezonans całego ciała, głowy, jamy brzusznej czy miednicy, serca, kręgosłupa, klatki piersiowej, stawów i kości. Ważnym wskazaniem jest potwierdzanie schorzeń układu nerwowego, zmian nowotworowych, stanów po urazach tkanek miękkich, chorób naczyniowych, schorzeń układu kostno-stawowego, mięśni. Mogą to być m.in. dyskopatie kręgosłupa, stany zapalne czy zanik mięśni, uszkodzenia więzadeł, opuchlizny kończyn, stwardnienie rozsiane, choroba Alzheimera, tętniaki, wady rozwojowe, zapalenie mózgu, urazy głowy, choroby serca, układu krwionośnego, nowotwory.
Jak widać rezonans magnetyczny warszawa bywa pomocny w przeglądzie schorzeń całego organizmu. Jeśli nie ma przeszkody do przeprowadzenia badania, poddany może mu być każdy, po przeprowadzeniu rozmowy.
Na samo badanie należy zgłosić się w luxnym ubraniu bez metalowych detali, nie wnosić kluczy, biżuterii, telefonu, kart i urządzeń elektronicznych, dysponować dokument tożsamości, badanie poziomu kreatyniny (w przypadku zastosowania kontrastu), być na rezonans magnetyczny warszawa na czczo, bez make-up, pianki czy lakieru na włosach. Nie wymaga się rezygnacji stale przyjmowanych leków.

W jaki sposób prześwietla rezonans?

W trakcie rezonansu pacjent zamknięty jest w tubie. MRI wykorzystuje pole magnetyczne i fale radiowe. Skaner rezonansu wytwarza silne pole magnetyczne działające na atomy wodoru i tlenu, później nadaje fale radiowe które na trasie uderzają na wspomniane atomy i na skutek zjawiska rezonansu komputer wynajduje dane o konstrukcji organizmu, opracować komputerowy obraz. Fale radiowe czy pole magnetyczne nie są niezdrowe. Większe ryzyko niesie badanie RTG.
Badanie potrzebuje dyscypliny i cierpliwości ze strony pacjenta, ale w zamian pokazuje dokładny obraz o wartości diagnostycznej. MRI może być przeprowadzany bez limitów, jedynie nieść może zagrożenie dla chorych z rozrusznikiem serca czy różnymi metalowymi elementami w organizmie, które stanowią przeciwwskazania do MRI. Dlatego tak istotny jest wywiad i udzielanie autentycznych odpowiedzi przed każdym prowadzonym badaniem albo zabiegiem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *