Co zrobić, aby Twój drewniany dom był bardziej ekologiczny? 6 niezwykłych sposobów

Ludzie na całym świecie stają się coraz bardziej świadomi swojego negatywnego wpływu na planetę i coraz więcej z nich chce pomóc w ukształtowaniu bardziej zrównoważonej przyszłości. Niezależnie od tego, czy chodzi o jedzenie, które jemy, sposób, w jaki podróżujemy, to nie mamy czasu na zastanowienie się nad pozytywnymi krokami, jakie możemy poczynić w ochronie naszej planety – trzeba po prostu działać. Od wprowadzania zmian w produktach, które kupujemy, po tworzenie ekosystemu w domu, aby móc więcej poddawać recyklingowi. Jeśli zastanawiasz się nad wprowadzeniem zmian w Twoim drewnianym domu, to może być dobry początek. Oto, 6 prostych kroków jak zadbać o naszą planetę i uczynić swój styl życia bardziej ekologicznym.

1. Energia słoneczna

Lepsza przyszłość dla planety to korzystanie z energii słonecznej. Jeśli chcesz, aby domki letniskowe były bardziej ekologiczne to chyba nie ma nic lepszego niż zamiana energii elektrycznej na energię słoneczną. Aby wykorzystać dar natury, jakim jest słońce potrzebna jest instalacja paneli fotowoltaicznych. Korzyści są ogromne: od obniżenia rachunków za prąd po odzyskanie ulg podatkowych i rabatów – w zależności od miejsca zamieszkania. Najważniejsze jest to, że wytwarzanie energii odnawialnej za pomocą paneli słonecznych pomaga środowisku.

2. Konsumpcja wody

Zużycie wody to jeden z najczęstszych sposobów marnowania zasobów środowiska w drewnianym domu. Prawda jest taka, że niektóre z najlepszych metod oszczędzania zużycia wody można zastosować na co dzień: brać prysznic zamiast kąpieli, zbierać wodę deszczową, aby ponownie ją wykorzystać do podlewania ogrodu i wyrobić sobie nawyk zakręcania kranów podczas mycia zębów. Takie małe kroki mogą pomóc w łatwym dążeniu do bardziej ekologicznego domu.

3. Inteligentny termostat

Może nie wiedziałeś, ale obniżenie termostatu tylko o kilka stopni może zaoszczędzić ogromną ilość emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Prawdą jest, że wielu z nas włącza ogrzewanie na znacznie dłużej niż potrzebujemy, nawet w chłodniejsze zimowe miesiące (lub alternatywnie, podkręcając klimatyzację latem). Inteligentny termostat pozwala zautomatyzować ustawienia i zdalnie regulować temperaturę w drewnianym domu, a także stale monitorować zużycie energii elektrycznej.

4. Recykling

Recykling jest bardzo ważny, ponieważ zmniejsza emisję CO2 i pomaga chronić środowisko, zapobiegając zanieczyszczeniom poprzez zmniejszanie potrzeby wytwarzania nowych surowców oraz ilości odpadów, które trafiają na wysypiska. Ponadto, recykling dostarcza nowych surowców i przyczynia się do oszczędzania energii. Dlatego, jeśli chcesz żyć bardziej ekologicznie, nie ma lepszego sposobu niż postawienie pojemników do segregacji.

5. Unikanie chemikaliów

Oczywiście, trudno jest unikać chemikaliów, ponieważ znajdują się one w składzie prawie każdego produktu – najczęściej produktów do czyszczenia i pielęgnacji. Ale warto jest pamiętać, że zawsze masz wybór, a na rynku coraz częściej można spotkać produkty przyjazne dla środowiska. Dlatego, jeśli chcesz poddać swój dom z drewna impregnacji, wybierz produkt na bazie naturalnych składników: wody i gliny.

6. Ekologiczne marki

W dzisiejszych czasach, innowacyjne produkty trafiają do sprzedawców detalicznych, aby pomóc ludziom żyć w bardziej zrównoważony sposób. Można to zrobić kupując, na przykład ekologiczną żywność, która jest pozyskiwana lokalnie i od sprawdzonych dostawców. Ponadto, można się ubierać w sklepach, które oferują sprzedaż ciuchów z recyklingu. Niewiele osób wykorzystuje taką okazję, więc jest to krok w dobrą stronę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *